Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Piece kominkowe do domu

Piece kominkowe jeszcze niedawno bardzo powszechnie określane jako "kozy" świetnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła w każdym domu. Z roku na rok zdobywają one coraz większą popularność, przez co właściwie na każdym kroku możemy natknąć się na liczne słowa uznania ze strony ich użytkowników.

piec kominkowyWarto jednak pamiętać, że samo ich użytkowanie będzie również wymagało pewnego zaangażowania z naszej strony, jeśli chcemy korzystać z takich rzeczy faktycznie poprawnie. W większości przypadków spotkamy się przede wszystkim z piecykami przeznaczonymi do spalania drewna liściastego; może to być brzoza, akacja, buk, jesion albo klon. Samo pochodzenie drewna nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywność ogrzewania pomieszczeń taką kozą. O wiele istotniejsza jest przede wszystkim jego wilgotność, i to właśnie na nią powinniśmy zwracać największą uwagę.

Aby drewno takie dobrze spełniało swoje zadania, powinno ono być sezonowane przez minimum osiemnaście miesięcy – czasem okres ten wydłuża się do dwudziestu czterech miesięcy. Trochę łatwiejsze w codziennym użytkowaniu są kozy na pellet. Taki materiał do spalenia jest bowiem kupowany w workach; przed sprzedażą dokładnie przygotowuje się go do natychmiastowego użycia.

piec kominkowy typu kozaUzupełnianie opału w takim piecu nie jest zbyt złożoną czynnością, bowiem są do tego przeznaczone specjalne, frontowe drzwiczki – można przez nie dosypywać opał wprost do paleniska. Wiele zależy jednak od konkretnego modelu pieca, bowiem niekiedy są do tego przeznaczone drzwiczki znajdujące się z boku lub na górze. Inną ważną cechą takiego pieca jest sposób, w jaki usuwa się z niego popiół. Najlepiej, jeśli dany model posiada przeznaczony do tego pojemnik – wówczas czynność ta nie sprawia żadnych problemów. Bardzo istotną kwestią jest także sterowanie naszą kozą; piec taki musi dawać nam jak największe możliwości jeśli chodzi o dostosowywanie temperatury do naszych potrzeb.